2010 Best Ad Ideas Contest :: Winner page
2011 Best
Ad Ideas
Contest

In most categories, newspapers uploaded PDF files containing the pages related to their entries. Contest judges went online and judged those entries by viewing the PDF files. You can view those PDF files by clicking the award (1st, 2nd, or HM) in the listing below, and you can zoom in and read entire articles. (In non-PDF categories, the entry image is scanned from the hard-copy entry.)

Navigating each newspaper's awards: In the listing below or in any single-entry display, click the newspaper name to see a summary of all their awards. Within that summary, each category name is a link to that paper's award in that category.

The winner lists below can be downloaded by clicking on the appropriate link.
PDF | Word | Complete list of winners by category
PDF | Award summaries by newspaper

For the 2011 Best Ad Ideas Contest, 23 newspapers, each in one of the circulation groups below, submitted 317 entries in 20 categories. In several categories, circulation groups were combined because entries were too few for adequate competition. All entries were judged by members of the Pennsylvania Newspaper Association.
CircGroup A: Circulation of 20,001 or more
CircGroup B: Circulation of 5,001-20,000
CircGroup C: Circulation of 5,000 or less
THE LINKS BELOW OPEN IN A SEPARATE WINDOW
Close that window to return to this list.

101 Best advertising headline
Circulation group A
1st Portland Tribune (Kevin Anspach)
2nd Portland Tribune (Kevin Anspach)
3rd The Bulletin (Derek Leach)
Circulation group B
1st Grants Pass Daily Courier (Lori Beimer, Laura Stolarczyk)
2nd Grants Pass Daily Courier (Bob Schaller)
3rd Grants Pass Daily Courier (Beth Plater, Betsy Smith)
Circulation group C
1st Central Oregonian (Brent Shields, Teresa Tooley)
2nd Central Oregonian (Dena Marshall, Lynn McCann)
3rd Central Oregonian (Brent Shields, Teresa Tooley)

102 Best black and white ad
Circulation groups A & B combined
1st Portland Tribune (Kevin Anspach)
2nd Argus Observer (Kari Mossoth)
3rd News-Register (Kristin Pond)
Circulation group C
1st The Madras Pioneer (Pioneer Staff)
2nd Keizertimes (Andrew Jackson)
3rd Keizertimes (Andrew Jackson)

103 Best institutional section
Circulation group A
1st The Bulletin (Newsroom, Creative Services)
2nd Portland Tribune (Kevin Anspach, Bill Hunter, Mark Garber, Staff writers)
3rd The Register-Guard (Gail Whiting)
Circulation group B
1st Lake Oswego Review (Linda Hundhammer, Dan Adams, Claire Oliver, J. Brian Monihan)
2nd Lake Oswego Review (Staff)
3rd The Daily Astorian (John Bruijn)
Circulation group C
1st Curry County Reporter (Rebecca Macko, Matthew Smith)
2nd News-Times (Forest Grove) (Staff)
3rd Baker City Herald (Staff)

104 Best institutional/image ad
Circulation group A
1st The Bulletin (Nicole Werner)
2nd Mail Tribune (Staff)
3rd The Bulletin (Derek Leach)
Circulation group B
1st News-Register (Chris Miles)
2nd Argus Observer (Kari Massoth)
3rd Herald and News (Saffron Owen)
Circulation group C
1st Keizertimes (Andrew Jackson)
2nd Keizertimes (Andrew Jackson)
3rd Central Oregonian (Dena Marshall, Teresa Tooley)

105 Best merchandising section
Circulation group A
1st The Bulletin (Ben Montgomery, Martha Tiller, Lyle Cox, Clint Nye)
2nd The Bulletin (Michelle Schleich, Lyle Cox, Bend Montgomery, Martha Tiller)
Circulation group B
1st Lake Oswego Review (Nicole Decosta, Vern Uyetake, Claire Oliver, Kathleen Riehl)
2nd The Daily Astorian (John Bruijn)
3rd News-Register (Travis Wilson)
Circulation group C
1st News-Times (Forest Grove) (Staff)
2nd Keizertimes (Andrew Jackson, Lyndon Zaitz)
3rd News-Times (Forest Grove) (Olivia Passieux, AP Kryza, Michelle Thomas)

106 Best multi-color merchandising Ad
Circulation groups A & B combined
1st Grants Pass Daily Courier (Lori Beimer, Laura Stolarczyk)
2nd News-Register (Christy Nielsen)
3rd News-Register (Christy Nielsen)
Circulation group C
1st Keizertimes (Andrew Jackson)
2nd Keizertimes (Andrew Jackson)
3rd Central Oregonian (Dena Marshall, Teresa Tooley)

107 Best multi-sponsor ROP ads
Circulation groups A & B combined
1st News-Register (Travis Wilson)
2nd The Bulletin (Clint Nye)
3rd News-Register (John Rutherford)
Circulation group C
1st Central Oregonian (Staff)
2nd Keizertimes (Andrew Jackson)
3rd Keizertimes (Andrew Jackson)

108 Best overall advertising (non-dailies)
Circulation groups A, B & C combined
1st Portland Tribune (Staff)
2nd News-Times (Forest Grove) (Staff)
3rd Lake Oswego Review (Staff)

109 Best series
Circulation group A
1st The Bulletin (Nicole Werner)
2nd Mail Tribune (Staff)
3rd The Register-Guard (Kelly Gant)
Circulation group B
1st Herald and News (Saffron Owen)
2nd Albany Democrat-Herald (Diana McCorkle)
3rd News-Register (Travis Wilson)
Circulation group C
1st Central Oregonian (Brent Shields, Teresa Tooley)
2nd Keizertimes (Andrew Jackson)
3rd News-Times (Forest Grove) (Olivia Passiuex)

110 Best single house ad
Circulation group A
1st The Register-Guard (Sally Wickes)
2nd The Bulletin (Clint Nye)
3rd Portland Tribune (Kevin Anspach, Steve Clark)
Circulation group B
1st Grants Pass Daily Courier (Diane Carlson, Eileen Widdison)
2nd The Daily Astorian (Kevin Weidow)
3rd News-Register (Chris Miles)
Circulation group C
1st Keizertimes (Andrew Jackson)
2nd Curry County Reporter (Rebecca Macko, Matthew Smith)
3rd Keizertimes (Andrew Jackson)

111 Best use of media
Circulation group A
1st The Bulletin (Ben Montgomery, Martha Tiller, Clint Nye)
2nd Portland Tribune (Kevin Anspach, Schadia Newcombe)
3rd The Bulletin (Karen Kenlan, Ben Montgomery)
Circulation groups B & C combined
1st News-Register (Chris Miles)
2nd The Daily Astorian (John Bruijn, Kay Makela, Kevin Weidow, Richard Ridgeway)
3rd Baker City Herald (Staff)

201 Best section cover
Circulation group A
1st Mail Tribune (Kristine DeVries, Bret Jackson)
2nd The Bulletin (Lyle Cox, Nicole Werner, Bend Montgomery, Martha Tiller)
3rd Portland Tribune (Pete Vogel)
Circulation group B
1st Lake Oswego Review (Vern Uyetake)
2nd Corvallis Gazette-Times (MJ Stalnaker)
3rd Hillsboro Argus (Amr Aly)
Circulation group C
1st Baker City Herald (Staff)
2nd News-Times (Forest Grove) (Maureen Zoebelein)
3rd Keizertimes (Andrew Jackson)

202 Best use of one color and black
Circulation groups A, B & C combined
1st News-Register (Kristin Pond)
2nd News-Register (John Rutherford)

203 Most effective use of small space
Circulation groups A & B combined
1st News-Register (Chris Miles)
2nd Corvallis Gazette-Times (Wendy Gammell)
3rd Grants Pass Daily Courier (Beth Plater)
Circulation group C
1st Keizertimes (Andrew Jackson)
2nd Rogue River Press (Nadine Roper)
3rd Central Oregonian (Brent Shields, Teresa Tooley)

301 Best private party ad
Circulation groups A, B & C combined
1st Grants Pass Daily Courier (Classified Staff)
2nd News-Register (Chris Miles)
3rd Grants Pass Daily Courier (Classified Staff)

302 Best private party promotion
Circulation groups A, B & C combined
1st News-Register (John Rutherford)
2nd The Register-Guard (Sally Wickes, Kim Gilbert, Dan Villani)

303 Best promotion of the classified section
Circulation groups A, B & C combined
1st News-Register (Chris Miles)
2nd Grants Pass Daily Courier (Tamara Stuebing)
3rd Grants Pass Daily Courier (Tamara Stuebing)

401 Best online animated ad
Circulation groups A, B & C combined
1st Herald and News (Oscar Campos)
2nd Grants Pass Daily Courier (Scott Stuebing)

402 Best online rich media ad
Circulation groups A, B & C combined
1st Herald and News (Dale Geigle)
2nd Grants Pass Daily Courier (Scott Stuebing)
3rd News-Register (Chris Miles)

403 Best online house ad or campaign
Circulation groups A, B & C combined
1st Statesman Journal (Staff)
2nd Herald and News (Oscar Campos)
3rd News-Register (Kristin Pond)