1999
ONPA
Better
Newspaper
Contest
winners

The Oregon Newspaper Publishers Association presented its 1999 Better Newspaper Contest awards to member daily and weekly newspapers during the association's annual Summer Publishers Convention held on July 15-17 in Eugene.
      Sweepstakes honors were given to newspapers receiving the greatest recognition. The daily newspaper to receive this honor was The Oregonian in Portland. The weekly newspaper to receive this honor was the News-Register in McMinnville.
      Sixty out of ONPA's 90 members participated in the contest. Fifty-four of those newspapers won an award in one or more of the contest's 23 categories. A total of 1,679 submissions were received for the contest, which was judged by the Arizona Newspapers Association.
      During the awards ceremony, ONPA presented a special award called the Jerry Latham-Mail Tribune Award, which recognizes the daily and weekly newspaper with the highest percentage increase in circulation during 1998. The East Oregonian in Pendleton won the award for daily newspapers, and The South County Spotlight in Scappoose won the award for weekly newspapers.

The seven divisions in which awards were given are defined as follows:

In the winner list that follows, "1st" is a link to an image of the first-prize entry, and "HM" stands for "Honorable Mention".
Congratulations to all the winners, and we thank them for participating.

General excellence
Division A
1stThe Oregonian, Portland
2ndThe Register-Guard, Eugene
3rdStatesman Journal, Salem
Division B
1stGrants Pass Daily Courier
2ndThe News-Review, Roseburg
3rdAlbany Democrat-Herald
Division C
1stThe Daily Astorian
2ndThe Dalles Chronicle
3rdThe Observer, La Grande
Division D
1stCurry Coastal Pilot, Brookings
2ndThe Outlook, Gresham
2ndThe Springfield News
Division E
1stThe Polk County Itemizer Observer, Dallas
2ndThe Redmond Spokesman
3rdBeaverton Valley Times
3rdTigard/Tualatin Times
Division F
1stHermiston Herald
2ndSilverton Appeal Tribune
3rdMadras Pioneer
Division G
1stThe Sandy Post
2ndRogue River Press
3rdThe New Era, Sweet Home
Best page one design
Division A
1stThe Oregonian, Portland (Galen Barnett)
2ndThe Register-Guard, Eugene (Carl Davaz, George Millener & Rob Romig)
3rdMail Tribune, Medford (Mark Medlin, Mark Howard)
Division B
1stThe News-Review, Roseburg (Doug Harvey)
2ndEast Oregonian, Pendleton (Staff)
3rdAlbany Democrat-Herald (Kim Jackson & Mike Henneke)
Division C
1stThe Dalles Chronicle (Dan Spatz)
2ndThe Daily Astorian (Laura Sellers-Earl)
3rdDaily Journal of Commerce, Portland (Kevin Harden & Theresa Lamb)
Division D
1stNews-Register, McMinnville (Jim Thompson)
2ndThe Springfield News (Jim Murez)
3rdThe Outlook, Gresham (Dave Magnuson)
Division E
1stTigard/Tualatin Times (Mikel Kelly)
2ndThe Polk County Itemizer Observer, Dallas (Virginia Henderson)
3rdCanby Herald (Cam Sivesind)
Divisions F & G Combined
1stThe Sandy Post (Dave Magnuson)
2ndThe Stayton Mail (Mary Owen)
3rdThe Madras Pioneer (Tony Ahern)
Best inside page design
Division A
1stThe Oregonian, Portland (Feature Design Staff)
2ndMail Tribune, Medford (Steve Dieffenbacher, Steve Johnson & Mark Medlin)
3rdMid-Valley Sunday, Albany (Mike Henneke & Audra Stephens)
Division B
1stThe News-Review, Roseburg (Doug Harvey)
2ndAlbany Democrat-Herald (Mary Parkinson)
3rdHerald and News, Klamath Falls (Valeree Lane)
Division C & D Combined
1stNews-Register, McMinnville (Racheal Winter)
2ndHood River News (Thomas Bennett & Gina Vanderkooi)
3rdAshland Daily Tidings (Troy Heie)
Division E
1stThePolk County Itemizer Observer, Dallas (Tom Henderson)
2ndThe Redmond Spokesman (Steve Lundgren)
3rdTigard/Tualatin Times (Janie Nafsinger)
Division F
1stKeizertimes (Staff)
2ndLebanon Express (Jess Reed)
3rdThe Madras Pioneer (Staff)
Best headline writing
Dailies
1stGrants Pass Daily Courier (Dan Dillon)
2ndThe Oregonian, Portland (Pete Lesage)
3rdThe Daily Astorian (Laura Sellers-Earl)
HMGrants Pass Daily Courier (Greg Hanberg)
Weeklies
1stThe Sandy Post (Dave Magnuson)
2ndThe Stayton Mail (Mary Owen)
3rdThe Outlook, Gresham (Dave Magnuson)
Best graphics
Dailies
1stMail Tribune, Medford ("Bear Creek Greenway, " Mary Hills)
2ndStatesman Journal, Salem ("Building a better manufactured home," Debra de Yampert)
3rdThe Oregonian, Portland ("Keiko," Steve Cowden)
HMGrants Pass Daily Courier ("Savage Rapids Dam," Gillian Garcia)
Weeklies
1stNews-Register, McMinnville ("The Watershed," Dave Malone)
2ndSilverton Appeal Tribune ("Censoring the imagination," Courtney Dunham)
3rdBeaverton Valley Times ("Westside love," Mike Lucas & Linda Stewart)
Best special section or issue
Division A
1stThe Oregonian, Portland ("Vanport: Flood of change," Staff)
2ndThe Oregonian, Portland ("Go west young Max," Staff)
3rdMail Tribune, Medford ("Our Valley," Staff)
Division B
1stHerald and News, Klamath Falls ("Upper Klamath Lake," Todd Kepple)
2ndHerald and News, Klamath Falls ("NAIA Tournament Special," Staff)
3rdAlbany Democrat-Herald ("Focus '98: Above and Beyond," Staff)
Division C
1stThe Dalles Chronicle ("Progress," Staff)
2ndAshland Daily Tidings ("Shakespeare 1998," Staff)
3rdThe Observer, La Grande ("A Day in the Life," Dave Stave)
Division D
1stHood River News ("Panorama," Staff)
2ndThe Springfield News ("Building a community," Staff)
3rdThe Graphic, Newberg ("Newberg Fire Department Centennial Edition," Staff)
Division E
1stBeaverton Valley Times ("Train time," Staff)
2ndLake Oswego Review ("Perspective," Staff)
3rdThe Siuslaw News, Florence ("Wave," Robert Serra)
Division F
1stSilverton Appeal Tribune ("Outlook," Courtney Dunham & Staff)
2ndSeaside Signal ("Seaside Almanac '98," Staff)
3rdThe Hermiston Herald ("Vision 2000," Staff)
Division G
1stThe Sandy Post ("Fall Sports Schedule," David Ball & Tiffaney O'Dell)
2ndThe Sandy Post ("Sandy Mountain Festival," Eric Vaughn & Jason Jones)
3rdThe New Era, Sweet Home ("Sportsman's holiday," Staff)
Best coverage of business and economic issues
Division A
1stThe Oregonian, Portland ("French fry connection," Richard Read)
2ndThe Oregonian, Portland ("Asian layoffs," Elisa Williams & Peter Sleeth)
3rdThe Oregonian, Portland ("A debacle leaning to catastrophe," Staff)
Division B
1st (tie)Grants Pass Daily Courier ("Checking up on HMO $," Barbara Hahn & Tom Peterson)
1st (tie)Grants Pass Daily Courier ("Down off the farm," Howard Buck)
2ndCorvallis Gazette-Times ("From the mists of time," Cathy Kessinger)
3rdGrants Pass Daily Courier ("Is fire service reliable?," Chris Bristol & Howard Buck)
Division C
1stThe Daily Astorian ("Port in a storm," C.V. Hollander)
2ndThe Dalles Chronicle ("Y2K, It's a big, bad bug," Dan Spatz)
3rdDaily Journal of Commerce, Portland ("I-405 cap," Melody Finnemore)
3rdDaily Journal of Commerce, Portland ("Bridge work," Bill Coutant)
Division D
1stThe Springfield News ("Credit and debt," Staff)
2ndNews-Register, McMinnville ("Battling the Bug," Pat Forgey)
2ndThe Springfield News ("Ranchers' dilemma predators vs. livestock," Pete Malliris)
3rdThe Outlook, Gresham ("Go West! Young MAX," Brian Martin)
Division E
1stThe Polk County Itemizer Observer, Dallas ("Web of deception," Stephanie Basalyga
2ndThe Polk County Itemizer Observer, Dallas ("Filling a niche," Stephanie Basalyga
3rdBeaverton Valley Times ("Intel proves its mettle: It's huge," Steve Clark & Mikel Kelly)
3rdThe News Guard, Lincoln City ("Better look out, Yellowjackets," Carol Posey)
Division F
1stThe Madras Pioneer ("Herbal horizons," Susan Matheny)
2ndLebanon Express ("White flowers become cash crop," A.K. Dugan)
3rdKeizertimes ("Land in Limbo," Les Zaitz)
Division G
1stThe New Era, Sweet Home ("Smurfit remodel," Alex Paul)
2ndThe New Era, Sweet Home ("Melchers' logging," Alex Paul)
3rdThe Umpqua Post, Reedsport ("The Hub closing.../Irony not lost on us," Nancie Hammond)
Best educational coverage
Division A
1stStatesman Journal, Salem ("Listening to our youth," Staff)
2ndThe Oregonian, Portland ("Vernon elementary school," Bill Graves)
3rdStatesman Journal, Salem ("Bilingual programs losing out/State split on bilingual education," Steve Law)
Division B
1stAlbany Democrat-Herald ("Oak Creek," Jennifer Moody)
2ndAlbany Democrat-Herald ("Back to school: A reporter's tale," Jennifer Moody)
3rdGrants Pass Daily Courier ("A ride to remember," Patricia Snyder)
Division C
1stThe Daily Astorian ("Can they do it? What's the battle plan?," Jill Carnell)
2ndThe Dalles Chronicle ("Every 15 minutes...," Jodi Nofziger)
Division D
1stNews-Register, McMinnville ("Strip search," Staff)
2ndThe Outlook, Gresham ("Moms for 48 hours/Teenage parenting...," Kristine Thomas)
3rdThe Springfield News ("We are done," Kim Challis-Roth)
Division E
1stLake Oswego Review ("Crossroads in education," Staff)
2ndCanby Herald ("School bond," Patrick Johnson)
3rdWoodburn Independent ("The best of both worlds?," Susie Bodman)
Division F
1stWest Linn Tidings ("Dollars & Sense," Kari Jensen)
2ndThe Hermiston Herald ("Rising to the top," Frank Lockwood)
3rdSeaside Signal ("E-mail from the principal," Andy Dunn)
Division G
1stThe Sandy Post ("Local growth signals need for new local high school," Kristine Thomas)
2ndThe Umpqua Post, Reedsport ("Reedsport aces Knowledge Bowl," Deborah Lipman)
3rdThe Umpqua Post, Reedsport ("Kids get help with reading from SHARPS Volunteers...," Deborah Lipman)
Lifestyle coverage
Division A
1stThe Oregonian, Portland ("Christians under seige," Mark O'Keefe)
2ndThe Register-Guard, Eugene ("A forgotten people," Larry Bacon)
3rdThe Oregonian, Portland ("Migrants," Alex Pulaski)
HMStatesman Journal, Salem ("Revisiting the Oregon Trail," Staff)
Division B
1stThe News-Review, Roseburg ("Homeless in Douglas County," Staff)
2ndHerald and News, Klamath Falls ("Living with loss," Valeree Lane)
3rdGrants Pass Daily Courier ("Ticking toward 2000," Staff)
HMCorvallis Gazette-Times ("Living with the choice," Cathy Kessinger)
Division C
1stArgus Observer, Ontario ("Angels among us," Staff)
2ndThe Dalles Chronicle ("HIV: And life goes on/Treatment success," Kathy Gray
3rdAshland Daily Tidings ("Swing low, swing high to the Lindy Hop," Courtney Doe
HMThe Dalles Chronicle ("Victims' rights," Neita Cecil)
Division D
1stThe Springfield News ("Saddle up to Jesus," Kim Sullivan)
2ndNews-Register, McMinnville ("Working the river," Kristina Rudinskas)
3rdHood River News ("Maddie's Miracle," Staff)
Division E
1stThe Polk County Itemizer Observer, Dallas ("Smoke & mirrors," Stephanie Basalyga)
2ndLake Oswego Review ("Dollars & Sense," Kari Jensen)
3rdCanby Herald ("Cracking down on drunk driving," Patrick Johnson)
HMBeaverton Valley Times ("Taking care of Jim Jr.," Janie L. Nafsinger)
Division F
1stThe Stayton Mail ("Canine counselor," Mary Owen)
2ndThe Hermiston Herald ("Defying the odds," Frank Lockwood)
3rdThe Stayton Mail ("Firefighters series," Mary Owen)
Division G
1stThe Sandy Post ("Skateboard park series," Michelle Meyers & Jason Jones)
2ndThe Umpqua Post, Reedsport ("Recollections series," Deborah Lipman)
3rdValley Times, Milton-Freewater ("Break out the checkerboard and fire up the fryer," Rusty Bradshaw)
Best sports page
Division A
1stMid-Valley Sunday, Albany (Jeff Welsch)
2ndThe Oregonian, Portland (Dennis Peck)
3rdThe Register-Guard, Eugene (John Conrad)
Division B
1stGrants Pass Daily Courier (Jeff Duewel)
2ndThe News-Review, Roseburg (Craig Reed)
3rdAlbany Democrat-Herald (Steve Lundeberg)
Division C
1stThe Daily Astorian (Sue Cody)
2ndThe Dalles Chronicle (Shawn Swillinger)
3rdAshland Daily Tidings (Larry Berteau)
Division D
1stThe Springfield News (Tim Cochran)
2ndNews-Register, McMinnville (Matt Webb)
3rdThe Outlook, Gresham (Tiffaney O'Dell)
Division E
1stBeaverton Valley Times (Miles Vance)
2ndTigard/Tualatin Times (Dan Brood)
3rdCanby Herald (Sean Patterson)
Division F
1stThe Madras Pioneer (Dave Hassler)
2ndLebanon Express (Jess Reed)
3rdKeizertimes (Travis Moore)
Division G
1stThe Sandy Post (David Ball)
2ndWest Lane News, Veneta (Tom Page)
3rdTri-County News, Junction City (Tom Page)
Best sports story
Division A
1stStatesman Journal, Salem ("OSU athletics spirals into record debt," Craig Harris)
2ndThe Oregonian, Portland ("Creatine use on the rise," Rachel Bachman)
3rdThe Oregonian, Portland ("When Johnny can't play," Jason Quick)
Division B
1stGrants Pass Daily Courier ("Triumph and tragedy," Greg Hanberg)
2ndAlbany Democrat-Herald ("1 win from history," Mark Peterson)
3rdGrants Pass Daily Courier ("Cutting weight," Jeff Duewel)
Division C
1stThe Daily Astorian ("Astoria native savors baseball victory," Paul Danzer)
2ndThe Dalles Chronicle ("Baseball, grit carry Rawson through cancer surgeries," Jodi Nofziger)
3rdThe Observer, La Grande ("It's suicide!" Pat Perkins)
Division D
1stThe Graphic, Newberg ("Wrestling with weight," James Hill)
2ndThe Graphic, Newberg ("Valentine days," James Hill)
3rdNews-Register, McMinnville ("Warriors go wire to wire," Matt Webb)
HMNews-Register, McMinnville ("Ron: Thanks for 30-years worth of memories," Joey Sprinkle)
HMThe Graphic, Newberg ("He sees the light at the end of the tunnel," James Hill)
Division E
1stTigard/Tualatin Times ("Vaulting runs in the family," Dan Brood)
2ndThe Polk County Itemizer Observer, Dallas ("A splendid silver season," Tim Seiber)
3rdBeaverton Valley Times ("Looking out for No. 1," Miles Vance)
HMTigard/Tualatin Times ("The other side of the whistle," Dan Brood)
Division F
1stWest Linn Tidings ("Lions get revenge-and a title," Stephen Smith)
2ndWest Linn Tidings ("McCollum sparks Lions' comeback win," Bill Stewart)
3rdKeizertimes ("Living with less," Travis Moore)
Division G
1stThe New Era, Sweet Home ("Paul Ingram's hobby...," Alex Paul)
2ndThe New Era, Sweet Home ("Record setting SHHS athlete Christy Hartman...," Alex Paul)
3rdThe Sandy Post ("Haltstead aims for win in double," David Ball)
Best sports photo
Division A
1stThe Oregonian, Portland ("Glory at goal post," Tom Treick)
2ndMail Tribune, Medford ("Grant Pass' Ben Hagerman clears 14 feet...," Andy Atkinson)
3rdThe Oregonian, Portland ("Holding," Joel Davis)
HMThe Register-Guard, Eugene ("Redshirt freshman Ty Tomlin warms up...," Thomas Boyd)
Division B
1stEast Oregonian, Pendleton ("James Warfield hits the ground...," Don Cresswell)
2ndAlbany Democrat-Herald ("Alexander Waibel celebrates his novice log rolling win...," Mark Ylen)
3rdCorvallis Gazette-Times ("Crescent Valley's Brooklyn Lorenzen cries in a hallway...," Karl Maasdam)
Division C
1stThe Dalles Chronicle ("Bobby Awmiller kicks up some dirt...," Mark Gibson)
2ndThe Observer, La Grande ("Ready to ride...," Pat Perkins)
3rdThe Observer, La Grande ("Loopy from the heat...," Pat Perkins)
Division D
1stThe Springfield News ("Phil Datsun of Pleasant Hill matches heads...," Jason Koski)
2ndThe Graphic, Newberg ("The Cruz brothers...," Chijo Takeda)
3rdHood River News ("Battling heat," Jim Semlor)
Division E
1stLake Oswego Review ("L.O. junior forward Laura Turpack...," Vern Uyetake)
2ndLake Oswego Review ("Lakeridge Senior Mike Rivers...," Vern Uyetake)
3rdThe Polk County Itemizer Observer, Dallas ("Bo knows reach," Patrick Farrell)
HMBeaverton Valley Times ("Tripped up," Allan Campbell)
HMTigard/Tualatin Times ("Title tussle," Allan Campbell)
Division F
1stLebanon Express ("Kyle Cowen of East Linn Christian clears the high bar at District," David Patton)
2ndLebanon Express ("John Stone lines up a shot," David Patton)
3rdWallowa County Chieftain, Enterprise ("Going the distance," Rich Rautenstrauch)
Division G
1stThe Sandy Post ("Tom Skipper, of Sandy takes a practice jump," David Ball)
2ndThe Umpqua Post, Reedsport ("Eddie McWilliams competing in the Triple Jump," Mark Prince)
3rdThe Umpqua Post, Reedsport ("Ryan Miller pins his Coquille opponent," Mark Prince)
Best feature photo
Division A
1stThe Oregonian, Portland ("Deer's head," Steve Nehl)
2ndThe Oregonian, Portland ("Distant water," Dana Olsen)
3rdMail Tribune, Medford ("Kendra Bateman gets a lift from Corky...," Bob Pennell)
Division B
1stEast Oregonian, Pendleton ("16 year old Lilly Alacorn...," Mitch Zachs)
2ndGrants Pass Daily Courier ("Taxing day," Kevin Launius)
3rdCorvallis Gazette-Times ("Stomping through puddles," Beth Buglione)
Division C
1stThe Daily Astorian ("Heron takes flight," Andy Dolan)
2ndThe Dalles Chronicle ("Benefits of rural schooling...," Mark Gibson)
3rdThe Observer, La Grande ("Loopy from the heat," Pat Perkins)
Division D
1stThe Graphic, Newberg ("Domestic violence takes a hit in Yamhill Co.," Chijo Takeda)
2ndThe Outlook, Gresham ("Reflections at the fair," Ryan Gardner)
3rdNews-Register, McMinnville ("Fan on the run," Sol Neelman)
Division E
1stTigard/Tualatin Times ("Support system," Jaime Valdez)
2ndTigard/Tualatin Times ("Wet yet?" Robert Bowling)
3rdBeaverton Valley Times ("Family man," Jaime Valdez)
Division F
1stMolalla Pioneer ("Molalla names on the wall," Jeni Goevelinger)
2ndMolalla Pioneer ("Cotton's Preston Wood...," Kurt Kudlicka)
3rdSeaside Signal ("A game of cat and mouse," Andy Dunn)
Division G
1stThe New Era, Sweet Home ("Forget the horse," Alex Paul)
2ndThe Umpqua Post, Reedsport ("Teresa Abbot looks out over Gardiner...," Elizabeth Adamo
3rdRogue River Press ("Firefighters from R.R. and the Evans Valley took part in a burning excercise," Dave Ehrhardt)
Best photo essay
Division A
1stThe Register-Guard, Eugene ("Shootings in Springfield," Staff)
2ndThe Register-Guard, Eugene ("The scars we bear," Paul Carter)
3rdThe Oregonian, Portland ("Christians under seige," Benjamin Brink)
HMThe Register-Guard, Eugene ("Missed by the miracle," Paul Carter)
Division B
1stThe News-Review, Roseburg ("Ropin' and ridin' for Jesus," Andy Rogers)
2ndThe News-Review, Roseburg ("Hope on the inside," Andy Rogers)
3rdThe News-Review, Roseburg ("Tale of two families," Andy Rogers)
Division C
1stThe Daily Astorian ("A week in the life of Miss Oregon...," Masako Watanabe)
2ndThe Dalles Chronicle ("To the rescue," Mark Gibson & Shawn Swillinger)
3rdThe Dalles Chronicle ("A soothing voice/Syringe and logbook/Turning Tags," Mark Gibson)
Division D
1stHood River News ("Classical colors," Jim Semlor)
2ndHood River News ("Maddie's miracle," Jim Semlor)
3rdThe Springfield News ("Cowboy church," Jason Koski)
Division E
1stThe Polk County Itemizer Observer, Dallas ("Back Roads," Patrick Farrell)
2ndTigard/Tualatin Times ("Prom night," Robert Bowling)
3rdLake Oswego Review ("Feeling festive, " Vern Uyetake)
Division F
1stWest Linn Tidings ("Debutante dreams," Vern Uyetake)
2ndWest Linn Tidings ("Lions get revenge," Vern Uyetake)
3rdWest Linn Tidings ("A festive time of year," Vern Uyetake)
Division G
1stThe Umpqua Post, Reedsport ("Firefighters work to control & Red Cross...," Elizabeth Adamo)
2ndThe Sandy Post ("Mountain Festival memories," Jason Jones, Ryan Gardner & David Ball)
3rdDead Mountain Echo, Oakridge ("Oakridge's annual tree planting festival," Larry Roberts & Matt Goodwin)
Best news photo
Division A
1stMail Tribune, Medford ("Boise Cascade lumber plant workers gather...," Bob Pennell)
2ndStatesman Journal, Salem ("Remembering friends," Renee Byer)
3rdThe Register-Guard, Eugene ("A mother leads her distraught daughter...," Chris Pietsch)
Division B
1stAlbany Democrat-Herald ("Sweet Home firefighter Ryan Trask cools off...," Mark Ylen)
2ndCorvallis Gazette-Times ("Mariah Heiken, a junior at Thurston High School...," Karl Maasdam)
3rdThe World, Coos Bay ("Coos Bay firefighters perform CPR on a family dog pulled from a house fire," Lou Sennick)
Division C
1stThe Observer, La Grande ("Fire destroys grain elevators...," Phil Bullock)
2ndArgus Observer, Ontario ("Close call for Fruitland pooch," Debbie Hurrle)
3rdAshland Daily Tidings ("Wall of memories," Denise Baratta)
Division D
1stNews-Register, McMinnville ("Funeral for a life saver," Sol Neelman)
2ndNews-Register, McMinnville ("Murder in Lafayette," Sol Neelman)
3rdThe Springfield News ("Thurston student attends a vigil for slain students," Jason Koski)
Division E
1stThe Polk County Itemizer Observer, Dallas ("Two Dallas high school students...," Patrick Farrell)
2ndBeaverton Valley Times ("Aftermath," Ron Sacks)
3rdTigard/Tualatin Times ("Smoke screen," Robert Bowling)
Division F
1stLebanon Express ("Nature's light show," David Patton)
2ndThe Madras Pioneer ("Jefferson Co. firefighter, Tom Jacca, tends a fireline...," David McMechan)
3rdSeaside Signal ("Rebecca Ann Emery...," Andy Martin)
Division G
1stThe Umpqua Post, Reedsport ("Crews work at the site of the crash...," Mark Prince)
2ndThe Umpqua Post, Reedsport ("Employees of Umpqua River Navigation helped retrieve...," Elizabeth Adamo)
3rdThe Sandy Post ("Sandy residents are sharply divided...," Jason Jones)
Best spot news coverage
Division A
1stThe Oregonian, Portland ("Thurston shooting," Staff)
2ndThe Register-Guard, Eugene ("Tragedy hits home," Staff)
3rdMail Tribune, Medford ("Man with gun killed by police," Dani Dodge & Jim Davis)
3rdThe Oregonian, Portland ("Officer dies," Staff)
Division B
1stEast Oregonian, Pendleton ("Wall of Fire," Staff)
2ndThe News-Review, Roseburg ("Ex-Marine hero murdered," John Sowell, Vicki Menard & Caitlin Cleary)
3rdCorvallis Gazette-Times ("Sewage happens," Cathy Kessinger)
3rdGrants Pass Daily Courier ("Black day.../Bill for rescue.../Forecasters predicting...," Barbara Hahn, Tom Peterson & Chris Bristol)
Division C
1stThe Daily Astorian ("Children hurt on Seaside Ave.," Brad Bolchunos, Andrea Kennet & Jill Carnell)
2ndArgus Observer, Ontario ("Murder in Payette.../Shockwaves ripple through Payette...," Steve Chapman & Tracy Widner)
3rdAshland Daily Tidings ("$2.7 million cut from city budget," Jessica Smith)
3rdThe Dalles Chronicle ("Blaze blackens Seven mile.../Threatens homes.../Dry summer heightens...," Bruce Allen & Neita Cecil)
Division D
1stNews-Times, Newport ("Residents flee from Alsea.../Flooding takes toll.../Rain and river levels...," Shaun Hall & Gail Kimberling)
2ndThe Outlook, Gresham ("River claims another life," Curtis Smith)
3rdNews-Register, McMinnville ("Rise fined $50 for wreck," Nicole Montesano)
Division E
1stNews-Times, Forest Grove ("Domestic violence takes toll," L.D. Saari)
2ndCanby Herald ("Planning chairman reigns," Cam Sivesind)
3rdBeaverton Valley Times ("Answers few in shoot out," Jerry Blair)
Division F
1stSilverton Appeal Tribune ("Two girls struck down crossing First Street," Ryan Brown)
2ndKeizertimes ("Flood victims claim victory," Les Zaitz)
3rdSeaside Signal ("DA wins first round," Jerry Ruecker & Andy Martin)
Division G
1stValley Times, Milton-Freewater ("Weston man kills cougar just steps from son's front door," Rusty Bradshaw
2ndThe Umpqua Post, Reedsport ("Fire rips through shipyard/Grave under fire," Nancie Hammond & Elizabeth Adamo)
2ndValley Times, Milton-Freewater ("Near riot in Orchard Homes leads to arrest...," Rusty Bradshaw)
3rdThe New Era, Sweet Home ("Sunday accident," Alex Paul)
Best enterprise reporting
Division A
1stStatesman Journal, Salem ("Under the influence," Staff)
2ndThe Oregonian, Portland ("Sizemore probe," Staff)
3rdThe Oregonian, Portland ("Brian's journey," Erin Hoover Barnett)
3rdThe Oregonian, Portland ("Initiation of Gordon Smith," Jeff Mapes)
Division B
1stAlbany Democrat-Herald ("Deadbeat state," Jennifer Moody)
2ndThe World, Coos Bay ("Disaster: Ready or not?" Staff)
3rdHerald and News, Klamath Falls ("The many sides of a tragic case," Marcia Schlottmann)
Division C
1stThe Dalles Chronicle ("A brief good-bye/Unwanted animals die unknown," Kathy Gray, Elroy King & Mark Gibson)
2ndArgus Observer, Ontario ("Measuring the costs and benefits of SRCI," Staff)
3rdThe Observer, La Grande ("Field burning," Alice Perry Linker)
HMThe Daily Astorian ("Who holds sway over land swaps?" C.V. Hollander)
Division D
1stThe Springfield News ("An inside look at parole and probation," Staff)
2ndHood River News ("Casino: Bust or bonanza?" Thomas Bennett)
3rdNews-Register, McMinnville ("Dogfight over research," Pat Forgey)
Division E
1stNews-Times, Forest Grove ("Paroled sex abuser," L.D. Saari)
2ndLake Oswego Review ("Redevelopment series," Martha Allen)
3rdHeadlight-Herald, Tillamook ("Capes development may be losing ground," Lee Ann Neal)
Division F
1stKeizertimes ("Brutal lesson," Les Zaitz)
2ndThe Hermiston Herald ("Residents up in arms/Mobile home owners want to fight for their rights...," Frank Lockwood)
3rdThe Stayton Mail ("Fern Ridge," Peggy Savage)
Division G
1stLake County Examiner, Lakeview (Environmental groups seek.../Agency receives ONDA.../Belsky explains...," Dee Lambert)
2ndRogue River Press ("Crime concerns spill over," Dave Ehrhardt)
3rdRogue River Press ("Short end of the stick shift," Valerie Martinez)
Best feature story
Division A
1stThe Oregonian, Portland ("A life lost...and found," Tom Hallman, Jr.)
2ndThe Register-Guard, Eugene ("The scars we bear," Kimber Williams)
2ndThe Register-Guard, Eugene ("Love against the odds," Diane Dietz, Eric Mortensen & Paul Neville)
Division B
1stThe News-Review, Roseburg ("Lookouts on the watch for America," Erik Robinson
2ndGrants Pass Daily Courier ("No home for homeless," Tom Peterson)
3rdCorvallis Gazette-Times ("Rescue in the Pacific," Rita-Lyn Sanders)
Division C
1stAshland Daily Tidings ("Lab quest...," Jessica Smith)
2ndThe Observer, La Grande ("Mandi's miracle," Gary Fletcher)
3rdThe Daily Astorian ("Lessons in danger," Mike Stark)
Division D
1stThe Outlook, Gresham ("Going wherever the spirits lead," Curtis Smith)
2ndCurry Coastal Pilot, Brookings ("The secret behind the Chit," Bill Schlichting)
3rdNews-Register, McMinnville ("Eager for the stage," Paul Daquilante)
Division E
1stBeaverton Valley Times ("A journey to remember," Robert Bowling)
2ndPolk County Itemizer Observer, Dallas ("A letter from Abigail," Tom Henderson)
3rdBeaverton Valley Times ("Dear Pen Pal," Janie Nafsinger)
Division F
1stThe Hermiston Herald ("Tales of a bootlegger," Joyce Hensley)
2ndKeizertimes ("Home on wheels," Vickie Aldous)
3rdLebanon Express ("Bryce proves experts wrong," Rob Oster)
Division G
1stRogue River Press ("Heavenly home," J. Cox)
2ndLake County Examiner, Lakeview ("Adoption of Chinese baby...," Dee Lambert)
3rdThe Sandy Post ("Cutting the square stereotypes," Jason Jones)
Best editorial
Division A
1stStatesman Journal, Salem ("Alcohol ills call for drastic steps," Staff)
2ndThe Oregonian, Portland ("It's happened here," Rick Attig)
3rdThe Register-Guard, Eugene ("He's back," Henny Willis)
Division B
1stHerald and News, Klamath Falls ("What's the big mystery?" Pat Bushey
2ndThe World, Coos Bay ("Controversial agency no big draw here," Kathy Erickson)
3rdEast Oregonian, Pendleton ("Racist viewpoints," Mark Garber)
HMAlbany Democrat-Herald ("Those attack ads: Learn from this one," Hasso Hering)
Division C
1stArgus Observer, Ontario ("Oregonians can do better than Wes Cooley," Larry Hurrle)
2ndThe Dalles Chronicle ("Tobacco in your face," Kathy Gray)
3rdThe Daily Astorian ("What next for Port of Astoria," Steve Forrester)
Division D
1stHood River News ("Community must fight casino," Keith Fredrickson)
2ndThe Outlook, Gresham ("A teen-age mayor? Don't count him out," Dave Magnuson)
3rdThe Springfield News ("Eugene celebration rains on our parade," Anne Thomas)
Division E
1stThe Siuslaw News, Florence ("Cold fish," Robert Serra)
2ndThe Polk County Itemizer Observer, Dallas ("Demand safety for Highway 22," Tom Henderson)
3rdLake Oswego Review ("Lessons learned in cheerleader incident," Bob Bigelow)
Division F
1stWallowa County Chieftain, Enterprise ("Winners and losers," Rick Swart
2ndKeizertimes ("Verdict in flood case...," Les Zaitz)
3rdKeizertimes ("Leaders need to touch base...," Les Zaitz)
Division G
1stLake County Examiner, Lakeview ("Who was history's most influential person?" Brian Cole)
2ndThe New Era, Sweet Home ("Clear cutting ban is theft in disguise," Alex Paul)
3rdLake County Examiner, Lakeview ("Pronghorn should be protected," Dee Lambert)
Best editorial page
Division A
1stThe Register-Guard, Eugene (Don Robinson)
2ndThe Oregonian, Portland (Robert Caldwell)
3rdStatesman Journal, Salem (Dick Hughes)
Division B
1stGrants Pass Daily Courier (Dennis Roler)
2ndThe News-Review, Roseburg (Bart Smith)
3rdAlbany Democrat-Herald (Hasso Hering)
Division C
1stThe Daily Astorian (Steve Forrester)
2ndArgus Observer, Ontario (Larry Hurrle)
3rdAshland Daily Tidings (John Enders)
Division D & E Combined
1stBeaverton Valley Times (Mikel Kelly)
2ndThe Graphic, Newberg (Joe Petshow)
3rdHood River News (Keith Fredrickson)
Division F & G Combined
1stKeizertimes (Scotta Callister)
2ndThe New Era, Sweet Home (Alex Paul)
3rdLebanon Express (Rob Oster)
Best local column
Division A
1stThe Oregonian, Portland (Margie Boule)
2ndThe Register-Guard, Eugene (Karen McCowan)
3rdThe Oregonian, Portland (Steve Duin)
HMStatesman Journal, Salem (David Steves)
HMThe Register-Guard, Eugene (Eric Mortenson)
Division B
1stGrants Pass Daily Courier (Charles Dye)
2ndThe World, Coos Bay (Kathy Erickson)
3rdHerald and News, Klamath Falls (Dwight Tracy)
Division C
1stAshland Daily Tidings (Larry Berteau)
2ndThe Dalles Chronicle (Jodi Nofziger)
3rdThe Daily Astorian (Heather Swanson)
Division D
1stHood River News (Keith Fredrickson)
2ndThe Springfield News (Kim Sullivan)
3rdNews-Register, McMinnville (Jeb Bladine)
3rdThe Outlook, Gresham (Brian Martin)
Division E
1stTigard/Tualatin Times (Mikel Kelly)
2ndThe Polk County Itemizer Observer, Dallas (Tom Henderson)
3rdNews-Times, Forest Grove (L.D. Saari)
3rdThe Redmond Spokesman (Steve Lundgren)
Division F
1stThe Madras Pioneer (Susan Matheny)
2ndSilverton Appeal Tribune (Courtney Dunham)
3rdThe Hermiston Herald (Michael Kane)
Division G
1stRogue River Press (Dave Ehrhardt)
2ndThe New Era, Sweet Home (Alex Paul)
3rdThe Umpqua Post, Reedsport (Nancie Hammond)
Best writing
Division A
1stThe Oregonian, Portland (Tom Hallman, Jr.)
2ndThe Oregonian, Portland (Erin Hoover Barnett)
3rdThe Register-Guard, Eugene (Diane Dietz)
Division B
1stCorvallis Gazette-Times (Aaron Corvin)
2ndGrants Pass Daily Courier (Howard Buck)
3rdThe News-Review, Roseburg (Vicki Menard)
Division C
1stThe Daily Astorian (Andrea Kennet)
2ndThe Daily Astorian (Mike Stark)
3rdThe Dalles Chronicle (Neita Cecil)
Division D
1stNews-Register, McMinnville (Starla Pointer)
2ndHood River News (Keith Fredrickson)
3rdThe Outlook, Gresham (Curtis Smith)
Division E
1stThe Polk County Itemizer Observer, Dallas (Tom Henderson)
2ndNews-Times, Forest Grove (L.D. Saari)
3rdWoodburn Independent (Michelle Te)
Division F & G Combined
1stKeizertimes (Les Zaitz)
2ndWest Linn Tidings (Janet Paulson)
3rdWallowa County Chieftain, Enterprise (Rick Swart)
Best web site
Dailies
1stMail Tribune, Medford (Sherri Camp)
2ndThe Register-Guard, Eugene (Kevin Miller)
3rdAlbany Democrat-Herald (Allen Kelly)
Weeklies
1stNews-Register, McMinnville (Richard Wheeler, Dan Shryock & David Bates)
2ndRogue River Press (Victor Zefas)
3rdCanby Herald (Mel Guitteau & Cam Sivesind)